Apteczka taktyczna to niezbędny element arsenału każdego żołnierza, harcerza oraz survivalowca. Osoby, które biorą udział w wymagających ćwiczeniach (w lesie oraz na polu), powinny być odpowiednio zabezpieczone. Nigdy nie wiadomo, co się wydarzy. Co więc warto wiedzieć o takiej apteczce? Gdzie najlepiej ją kupić? Co obowiązkowo musi się w niej znaleźć? Odpowiedź poniżej.
Apteczka taktyczna – podstawowe wyposażenie
Wiele osób sądzi, iż apteczka taktyczna zawiera zupełnie inne rzeczy niż tradycyjna apteczka, którą zazwyczaj można znaleźć w domach, w samochodach oraz w szkołach. Jej zawartość jest bardzo zbliżona do tego, co znajduje się w tradycyjnej, domowej apteczce, jednak wzbogacona jest ona o kilka niezbędnych artykułów, które przydają się w dość niecodziennych sytuacjach. Dlatego też, aby nie wpaść w panikę i nie stracić kontroli w sytuacji awaryjnej, żołnierze, policjanci, ratownicy medyczni, strażacy, personel poszukiwawczo-ratowniczy, ratownicy powinni zawsze mieć przy sobie przedmioty, które są kluczowymi składnikami podstawowej apteczki. Produkty te obejmują bandaże, opatrunki, środki dezynfekujące, waciki z gazy, taśmy, agrafki, nożyczki po środki antyseptyczne, takie jak roztwory jodu oraz maści i kremy na oparzenia.
Co jeszcze powinno się w niej znaleźć?
Apteczki taktyczne zawierają nie tylko wszystkie podstawowe środki potrzebne do skutecznego leczenia urazów w nagłych wypadkach. Apteczka taktyczna zawiera również: bandaże, krem przeciwhistaminowy/ immunosupresyjny na oparzenia słoneczne, zimne okłady, spray na rany (na drobne rany), antyseptyczne chusteczki, środki przeciwbólowe i waciki nasączone alkoholem. Nigdy nie należy zapominać o dołączeniu do zestawu balsamu przeciwsłonecznego i środka odstraszającego owady. Zestaw pierwszej pomocy składa się z bandaży, szyn, środków antyseptycznych, gazików, opatrunków na rany, maści, leków przeciwhistaminowych, kropli do oczu, zastrzyków z adrenaliny itp. Ważne jest to, że niektóre produkty powinny być systematycznie sprawdzane. Data ważności musi być na bieżąco kontrolowana, gdyż absolutnie nie można stosować środków, ani lekarstw, których termin ważności minął.
Odpowiednio zabezpieczona
Warto pamiętać o tym, iż rzeczy znajdujące się w apteczce, jak i sama apteczka taktyczna powinny być dobrze zabezpieczone. Żołnierze podczas ćwiczeń, harcerze na wycieczkach, czy też survivalowcy podczas wspinaczek muszą mieć pewność, że w razie jakiegokolwiek urazu, wypadku, czy też złego samopoczucia, mają przy sobie potrzebne leki, bandaże, plastry itp. Warto zadbać o to, by do apteczki nie dostała się woda, ani też nie była ona znacznie wystawiona na promienie słoneczne.