Co to jest żywność długoterminowa?

Kupując jedzenie często zwraca się uwagę na daty przydatności do spożycia. W zależności od produktu może to być kilkanaście godzin lub nawet kilka lat. Robiąc codzienne zakupy zwraca się przede wszystko uwagę na to, aby wszystko było świeże.

Żywność długoterminowa w potocznym znaczeniu

Podczas organizowania zbiórek jedzenia dla osób potrzebujących, kupuje się żywność z długim terminem ważności. W tych przypadkach najczęściej wybieranymi produktami będą mąka, konserwy lub dania instant. Na potrzeby tego rodzaju zbiórek kupowane są też mleka w kartonach lub makaron. Wymienione produkty mają kilkumiesięczny termin przydatności do spożycia. W powszechnej opinii jest to żywność długoterminowa, ale według specjalistów nie powinna być do niej zaliczana.

Racje żywnościowe na przykład dla wojska

Żywność długoterminowa posiada okres przydatności do spożycia wynoszący około dwudziestu i dwudziestu pięciu lat. Można spotkać również jedzenie o jeszcze dłuższym terminie. Profesjonalna długoterminowa żywność przeznaczona jest do sporządzania racji żywnościowych dla wojska. Miłośnicy survivalu zaopatrują się w tego typu zestawy, aby mieć pożywienie podczas długich, nieraz wielodniowych wypraw z dala od cywilizacji. Racje żywnościowe kupowane są też przez osoby, które chcą zabezpieczyć swoją spiżarnię na wypadek nagłej klęski żywiołowej lub wybuchu konfliktu zbrojnego. W specjalnie przygotowanych racjach znajduje się żywność, która nie tylko ma dać szansę na przeżycie, ale również dostarczyć energii organizmowi. https://www.hobby4men.com/turystyka-i-survival/kuchnia-turystyczna/zywnosc-dlugoterminowa.html