Precyzja i koncentracja – to cechy, którymi musi wykazać się każdy łucznik – tak więc łucznictwo to dyscyplina, która niesie ze sobą naukę opanowania, spokoju, koncentracji i precyzji – nic więc dziwnego, że cieszy się sporą popularnością. Zanim jednak zdecydujemy się na uprawianie łucznictwa, to potrzebujemy odpowiedniego sprzętu – łuku oraz cięciwy.
Jak dopasować cięciwę do długości łuku?
Budowa łuku nie jest skomplikowana. Składa się on z dwóch najistotniejszych elementów, czyli łęczyska – sprężystego pręta, oraz cięciwy, czyli linki, która jest mocowana na dwóch końcach łęczyska w miejscach zwanych gryfami. O ile wygląd łęczyska jest zdeterminowany rodzajem i modelem łuku, tak cięciwa musi być również adekwatnie do tych parametrów dopasowana. Jak wybrać cięciwę do łuku? Najistotniejszy jest model łuku oraz jego długość. Aby odpowiednio dopasować cięciwę, to należy dokonać dokładnych pomiarów łęczyska. W tym celu należy zmierzyć odległość pomiędzy wcięciami na cięciwę w stanie spoczynku, co daje nam w rezultacie długość łuku. Od tej wartości odejmuje się jeszcze około 3,5 cala. Otrzymany wynik jest odpowiednią długością cięciwy.
Cięciwa do łuku – rodzaj materiału i ilość nitek
Cięciwa – jak wybrać jeśli chodzi o model łuku? Cięciwa do łuku może różnić się także pod względem liczby nitek i jest to nierozerwalnie związane z modelem łuku – w zależności od rodzaju może być to 8, 10, czy nawet 12 nitek. Jeszcze innym istotnym parametrem jest wytrzymałość cięciwy. Obecnie produkuje się je z różnego rodzaju tworzyw sztucznych – mogą różnić się wytrzymałością, dlatego warto także zwrócić uwagę na te wartości. Ponadto cięciwa może także różnić się kolorem – warto wybrać taki, który jest dla nas najlepiej widoczny.
Łucznictwo to dyscyplina sportowa, która uczy nie tylko precyzji i koncentracji – ma także pozytywny wpływ na górne partie ciała, w tym ramiona. Jeśli jednak jesteśmy całkowitymi laikami w tej kwestii, to warto swój zakup, w tym przede wszystkim cięciwy do łuku, skonsultować z fachowcem w tej dziedzinie.